> NASLOVNICA

Na satu Tjelesne i zdravstvene kulture

Autor: Paula Mikeli, 23. 11. 2020.

donosimo vam zanimljivosti s nastave Tjelesne i zdravstvene kulture.

Za početak upoznajte vašu buduću učiteljicu mag.cin. Veroniku Jurčić koja će Vam se kratko predstaviti kroz njezin pogled na predmet koji predaje.

„Oduvijek sam se voljela baviti sportom te motivirati i prenositi ljubav prema sportu na učenike, poticati ih na tjelesnu aktivnost i zdraviji način života. Poticati ih da stvore naviku aktivnog načina života i izvan škole.“

Proveli smo jedan sat s učiteljicom Veronikom i učenicima 7. B razreda. Budući da nastava TZK-a nije ista u vrijeme pandemije izazvane Covidom 19, učiteljica Veronika nam je objasnila kako sada izgledaju njezini satovi, što sve naši učenici rade na TZK-u te kako to koristi njihovom zdravlju.

„S obzirom na nemogućnost održavanja dosadašnje nastave, vrlo je izazovno motivirati učenike. Idealno vrijeme je da se poradi na mišićnom fitnessu, tj. na mišićnoj jakosti učenika. Fitness programi vježbanja s pravom se mogu svrstati u red onih motoričkih aktivnosti koje su posebno pogodne za razvoj i održavanje funkcionalnih i motoričkih sposobnosti te morfoloških obilježja, dakle onih dimenzija osobnosti koje su u samoj srži ukupnog zdravstvenog statusa jer o njima ovisi mogućnost prijema, prijenosa i pretvorbe energije nužne za funkcioniranje svake pojedinačne stanice svih organa i organskih sustava organizma. Također, fitness programi imaju mnoga druga obilježja koja učenicima daju prednost u odnosu na standardne cikličke aktivnosti.“

Iz fotografija i videouratka možete vidjeti kako su učenici 7. B razreda marljivo vježbali te se pri tome zabavili na svom satu Tjelesne i zdravstvene kulture.

Pogledajte video klikom na sljedeći link:

Pitali smo učenike kako im se inače sviđa nastava TZK-a, kakav im je bio sat kojem smo prisustvovali te što misle o svojoj učiteljici. Pročitajte što su nam odgovorili Filip, Dominik, Petra i Lara:

Lara Dejanović: Današnji sat TZK-a je bio vrlo zanimljiv i zabavan jer smo radili u parovima više različitih tipova vježbi. Trideset sekundi smo izvodili vježbe te odmarali isto toliko. Da se mene pita, ja bih radije manje odmora, a više sekundi vježbe.

Petra Ilić: Treniram rukomet stoga sam se bez problema snašla u današnjim vježbama. Nastava TZK-a mi je inače odlična, a ovaj sat mi je bio poseban po težini vježbi.

Dominik Hess: Oduvijek sam volio TZK, a pogotovo mi se sviđaju vježbe u parovima. U 30 sekundi vježbanja sam dao sve od sebe i smatram da bi trebalo povećati vrijeme vježbanja te manje odmarati. TZK je spoj rada i vježbe tj. za nas jedna vrsta igre jer uživamo tako provoditi vrijeme. Obožavam sve sportove, a posebno nogomet i odbojku koju i treniram.

Filip Luka Lazanja: Treniram nogomet pa mi je na ovom satu pasalo što smo radili vježbe snage.

Hess i Lazanja: Profesorica TZK-a je pravedna i uvijek se trudi TZK učiniti zanimljivim i zabavnim.