Autor: Leonarda Ban Pešut, 23. 3. 2020.

Još malo prijedloga aktivnosti za slobodno vrijeme učenika

Prijedlog aktivnosti za slobodno vrijeme učenika 2019./2020.
Tjedan 23.3. – 27.3.
Proteklih dana diljem svijeta se obilježio Svjetski dan zaštite šuma (21.3.) i Svjetski dan zaštite voda (22.3.) Ako već niste, mogli biste pogledati zabavnu i emotivnu avanturu koja naglašava važnost postizanja ravnoteže između prirode i napretka: Lorax – Zaštitnik šume. Zapiši nešto o Loraxu, sigurna sam da će te oduševiti ili nacrtaj najdražu scenu, a možeš i porazgovarati s ukućanima o filmu. Zašto ne, što god ti padne na pamet je dobro. Istražuj! Budi znatiželjan.
VODA! Ima puno zanimljivih eksperimenata koje možeš napraviti kod kuće, ali naravno uvijek uz prisutnost odraslih. Nikada nemoj sam raditi nešto što nije sigurno. https://www.youtube.com/watch?v=4MHn9Q5NtdY
23.3. Svjetski meteorološki dan – postani i ti meteorolog na jedan dan. Znaš li tko su oni? Što oni rade? Što istražuju i čime se bave? Ne? Sada je vrijeme da otkriješ i postaneš jedan od njih. Pogledaj kroz prozor. Kako je danas bilo vrijeme? Što misliš kakvo će biti sutra vrijeme? Osmisli svoju prognozu i ispričaj svojim ukućanima.

27.3. Svjetski dan kazališta
Pretvori svoju sobu u pravo malo kazalište, vremena do petka imaš. Osmisli sam svoju predstavu ili uprizori neku priču, crtić, film što god želiš. Iskustva imaš, znaš kako smo to radili u školi, prisjeti se. Pripremi rekvizite (sve što ti treba, izradi sam), osmisli tekst, nauči taj isti tekst, a i ako ga nisi skroz naučio nema veze, improviziraj. Glumci uvijek improviziraju. Podijeli uloge, uključi brata, sestru, mačku, psa ili baku u predstavu i ZABAVI SE. Razmisli i o pozivnicama i kartama i ulaznicama, napravi i njih, pripremi pravu malenu zabavu u petak i razveseli sve ukućane.
U linku pogledaj par zanimljivih ideja koje možeš ili ne moraš iskoristiti.

Dok sve to smišljaš i osmišljavaš obavezno poslušaj Vivaldijevu skladbu Proljeće i s njom proslavi dolazak novog godišnjeg doba.

Možeš napisati i pjesmu o najdražim proljetnicama.
Možeš opisati u nekoliko rečenica najdražu proljetnicu, a ostali moraju pogađati o kojoj je proljetnici riječ.
Također možeš napraviti proljetni dječji buket. Tako da izradiš cvijet od kolaž papira, u sredinu zalijepiš ili nacrtaš svoju sliku, a oko nje svoje drage prijatelje koji ti sigurno nedostaju kao i ti njima. Cvjetove možeš zalijepiti na tvrđi papir i pričvrstiti na drveni štapić te ih zatim staviti u vazu.

Učiteljica vam svima šalje puno zagrljaja i pusa, pusica i misli na svih vas heart