> KNJIŽNICA
ADVENTSKI KALENDAR

Svjetski dan pripovijedanja

Autor: Paula Mikeli, 20. 3. 2020.

Svjetski dan pripovijedanja obilježava se svake godine na proljetni ekvinocij točnije 20. ožujka i to već 17. godinu za redom.

Riječ je o globalnoj proslavi umijeća usmenoga pripovijedanja, stoga toga dana ljudi diljem svijeta pripovijedaju i slušaju priče na brojnim jezicima te na različitim mjestima koja su također važna za doživljaj priče. Pričaju se bajke, legende, mitovi, životna iskustva i sve ono što pripovjedač smatra zanimljivim. Sudionici dijele svoje priče i nadahnuća, uče jedni od drugih i stvaraju međusobne kontakte upravo kroz pripovijedanje.

Za priče se kaže kako nam one unose red u kaos suvremenog života jer su često nepredvidive, originalne i drže nas u neizvjesnosti. Kroz čitanje, slušanje i pripovijedanje priča ulazimo u jedan poseban svijet, svijet koji nam pomaže da izgradimo sebe (razvijaju nam se mašta i kreativnost, samopouzdanje, obogaćujemo svoj riječnik i sl.)

Obilježite Svjetski dan pripovijedanja tako da bližnjima ispripovijedate svoju omiljenu priču.

Pod više možete pronaći priču Što ujutro radi cvijet, autorice Nade Iveljić kao i poveznice na web stranice te podatke o knjizi koje su korištene kao izvor informacija.

Što ujutro radi cvijet?

Ujutro se cvijet umiva rosom. Proteže peteljku i listiće da se razgiba. Zatim zabacuje lisnate ruke za glavu i pita je li izišlo Sunce. Ako jest, onda otvara svoje žuto oko pa kaže:

''Dobar bio ovaj dan meni i svima oko mene!''

Drugi cvjetovi odgovaraju mu na pozdrav. Tad cvjetić počešlja svoje latice i poravna zelenu haljinu, pripijenu uz peteljku. Srkne malo soka iz svojih korjenčića, pročita prve vijesti s niskih, putujućih oblaka. Potom zapjeva, visoko, tanko i nježno, zapjeva prelijepu pjesmu radosti od koje dan postane ljubak i mio, ljudima na veselje.

Ne znam što još ujutro radi cvijet. Sigurno ima posla oko cvjetanja i mirisanja.

Ne znam ni koliko cvjetova ima na svijetu.

Znam samo da je i najmanji cvijet svijetu potreban. Zato ga pozdravljam:

''Dobro jutro, cvijete! Čuješ li me?''

Nada Iveljić

Izvori:

- Velički, Vladimir. Pričanje priča - stvaranje priča : povratak izgubljenom govoru. 2. izd. Zagreb : ALFA, 2014.

- Svjetski dan pripovijedanja / NSK, URL: http://www.nsk.hr/svjetski-dan-pripovijedanja/ (20.03.2020.)

- Svjetski dan pripovijedanja / Naklada Bombon, URL : https://www.nakladabombon.hr/proizvodi-vise/kalendar/sijecanj-veljaca-ozujak/svjetski-dan-pripovijedanja-425 (20.03.2020.)

- Priče /Naklada Bombon, URL : https://www.nakladabombon.hr/proizvodi/bombon-igraonica/price-6 (20.03.2020.)