Prijedlog aktivnosti za ovaj tjedan

Autor: Silvija Blažina, 23. 3. 2020.

Proteklih dana diljem svijeta se obilježio Svjetski dan zaštite šuma (21.3.) i Svjetski dan zaštite voda (22.3.).

Također, danas je Svjetski meteorološki dan (23.3.).

Povodom toga, donosimo vam ideju kako izraditi svoj barometar. Znate li što je barometar?

Uz to, možete izraditi svoju tablicu za vremensku prognozu, pratiti vrijeme ovaj tjedan (sunce, oblaci, vjetar, padaline..) te upisivati u tablicu i dobiti svoju vlastitu tjednu vremensku prognozu.

Potreban materijal:

• balon
  • škare
  • staklena posuda (tegla)
  • elastična gumica
  • ljepilo
  • slamka
  • komad tvrđeg papira
  • flomaster marker

Izrada:

1. Odrežite vrh balona (dio u koji pušete).

2. Razvucite ostatak balona preko otvora tegle i pričvrstite gumicom.

3. Postavite slamku na vrh tegle, tako da dio slamke viri preko ruba tegle. Zalijepite slamku na balon.

4. Nacrtajte tri linije na papiru, udaljene po pola centimetra jednu od druge. Označite linije sa; visoko, umjereno i nisko.

5. Postavite papir uz teglu, tako da slamka pokazuje na umjereno.

6. Postavite barometar na željeno mjesto u kući, na ravnu površinu.

Što se događa:

Kad je niski tlak zraka, balon će se širiti, a slamka će pokazivati prema dolje. To je stoga što zrak unutar balona ima relativno više tlaka nego zrak izvan njega pa se kao rezultat - balon napuhuje.

Kad je visok tlak zraka, zrak izvana će potiskivati balon u teglu i slamka će pokazivati prema gore. Zrak unutar balona ima relativno manji tlak pa kao rezultat gura balon u teglu.

U pravilu, visok tlak zraka pokazuje dobro vrijeme, dok niski tlak zraka upozorava na lošije vrijeme. Iako prognoza vremena nije egzaktna znanost, provjerite koliko je vaš barometar precizan. Kombinirajte svoje rezultate sa brzinom vjetra, njegovim smjerom i kišom, kako biste dobili potpuniju vremensku prognozu.

Usporedite svoje rezultate sa vremenskom prognozom na vijestima i doznajte tko je bolje prognozirao!

barometar
Jeste li znali?

Barometar je mjerni instrument za mjerenje atmosferskog tlaka, tj. tlaka zraka koji tvori atmosferu.

Prvi barometar je bio tzv. vodeni barometar (nazvan još Goetheov jer ga je Goethe popularizirao), koji je radio na principu posude s nešto zraka koja je uronjena u vodu. Stupac vode u posudi porastao bi s padom tlaka zraka.

Najčešće se koristi živin barometar (stupac žive koji se povisuje ili smanjuje ovisno o promjeni tlaka zraka). Otkrio ga je Evangelista Torricelli. Postoji i suhi barometar (aneroid). To je metalna kutija bez zraka, čije se stranice deformiraju s promjenom tlaka zraka jer zrak pritišće na vakuum unutar kutije.

Barograf je barometar s pisaljkom koji stalno bilježi promjene tlaka zraka.

Barometar je nezamjenjiv instrument u meteorologiji. Koristan je i u tzv. pučkoj meteorologiji jer se obično smatra da s porastom tlaka zraka slijedi sunčanije vrijeme, a s padom oblačnije.

21.ožujka obilježili smo Svjetski dan šuma. Zbog situacije u svijetu, ovih dana ne možemo šetati našim prekrasnim šumama pa vam predlažemo da sami napravite svoju šumu.

VRT ILI ŠUMA U SOBI

suma_u_sobi

Potreban materijal:

• posuda sa širokim otvorom i poklopcem za paprat, mahovinu... za efekt šume (ili bez poklopca, ovisno o vrsti sobne biljke za efekt vrta)
  • čista zemlja za cvijeće iz rasadnika
  • drveni ugljen (mogu poslužiti briketi za roštilj)
  • šljunak
  • sitne biljke poput paprati, mahovine...za efekt šume ili manje sobne biljčice za efekt vrta
  • oko 250 ml vode
  • razne figurice poput stabalca, gljiva, leptirića, mrava, bubamara...

vrt_u_sobi2

Izrada:

1. Stavite šljunak na dno posude.

2. Na šljunak stavite sloj drvenog ugljena.

3. Na ugljen stavite oko 10 cm zemlje.

4. Pažljivo posadite pripremljene biljke u zemlju.

5. Zalijte zemlju, ali tako da ne bude previše vlažna.

6. Ukrasite svoj vrt ili šumu raznim figuricama.

7. Po potrebi zatvorite poklopac i stavite svoj vrt/šumu na svijetlo mjesto, ne direktno na sunce.

U posudama ili bocama se može napraviti pravi mali ekosistem u kojemu se mogu posaditi 2-3 vrste biljaka malog rasta.

* Napomena: Neke su biljke otrovne! Pri izradi sobnog vrta, savjetujte se s odraslom osobom koja poznaje i uzgaja sobno bilje.

« Ožujak 2024 »