PRODUŽENI BORAVAK

Autor: Aldena Halilović, 5. 2. 2017.

SRETNI I ZADOVOLJNI I MALI BAKRANI U NOVOM PRODUŽENOM BORAVKU

Produženi boravak u OŠ Bakar nije nastava, ni igranje, niti slobodna aktivnost, a ponajmanje čuvanje učenika, već dobro razrađeni i uravnoteženi oblik rada s ciljem cjelovitog razvoja učenika.

Od 12. rujna 2016. godine OŠ Bakar započela je s provođenjem pilot projekta produženog boravka u matičnoj školi. Na ideju se došlo temeljem zahtjeva roditelja učenika koji su ukazali da postoji potreba i interes za uvođenjem i provođenjem produženog boravka u školi.

Produženi boravak je neposredni odgojno-obrazovni rad koji se provodi izvan redovite nastave i ima svoje pedagoške, odgojne, socijalne i zdravstvene vrijednosti.

Cilj ovog projekta je osigurati učenicima kvalitetno provođenje slobodnog vremena te adekvatnu pomoć u učenju, pisanju domaće zadaće i izvršavanju ostalih školskih obaveza.

Rad u produženom boravku organizira se od 7:30 do 12:30 u jutarnjem terminu te od 11:30 do 16:30 u poslijepodnevnom terminu za učenike prvog i drugog razreda. Za potrebe rada zaposlena je učiteljica razredne nastave koja, prije ili nakon redovne nastave, preuzima razredni odjel i organizira rad u produženom boravku. Zajedno s učiteljicom u redovnoj nastavi programira nastavne sadržaje. Učiteljice međusobno surađuju i dogovaraju se što treba u produženom boravku ponavljati, pojasniti, s kojim učenicima treba više raditi određeni sadržaj.

Za potrebe rada produženog boravka uređena je učionica koja je prilagođena za ostvarivanje rada produženog boravka. Opremljena je audio – vizualnom opremom (TV, DVD player, računalo i projektor), raznim didaktičkim materijalima, strunjačama za dnevni odmor...

Produženi boravak osigurava odgojno – obrazovnu djelatnost, organizirano slobodno vrijeme te ručak i užinu. Učenici pišu domaću zadaću, ponavljaju, utvrđuju i sistematiziraju nastavno gradivo. Rad se izvodi na kreativan način te se koriste razne metode i oblici rada. Nakon obrazovnog dijela rada započinje organizirano slobodno vrijeme kada učenici imaju vremena za igru, odmor i rekreaciju. Slobodno vrijeme provodi se na otvorenom i zatvorenom prostoru ovisno o vremenskim prilikama. Kada je to moguće, učenici provode vrijeme na svježem zraku i tada su za njih organizirane razne sportsko – rekreativne aktivnosti, šetnja gradom, obilazak kulturnih znamenitosti grada i sl. Prije ili nakon redovne nastave učenici svakodnevno odlaze na organizirani ručak prema dogovorenom jelovniku.

Aldena Halilović, mag. prim. educ.

« Kolovoz 2018 »

> MLAĐI RAZREDI - BAKAR  > PRODUŽENI BORAVAK - BAKAR