Za buduće petaše

Na satu Tehničke kulture

Autor: Paula Mikeli, 28. 11. 2020.

donosimo vam zanimljivosti s nastave Tehničke kulture.

Za početak upoznajte vašu buduću učiteljicu mag.educ.politech.et.inf. Marinu Ljubenov koja će vam se kratko predstaviti kroz njezin pogled na predmet koji poučava.

„Svoju ljubav prema djeci prenosim kroz rad u nastavi tehničke kulture. Trudim se učiniti nastavu što zanimljivijom i zabavnijom, koliko to pružaju današnji uvjeti tijekom pandemije. Razvijanjem vještina prilikom vježbi i praktičnog rada te obogaćivanjem sadržaja digitalno, želim približiti učenicima tehniku i zapravo sve ono što nas danas u 21.stoljeću okružuje, ali isto tako da ih osvijestim kako do prije nekoliko desetljeća nije bilo ni mobitela ni tableta ni laptopa te što je sve bilo potrebno kako bi se ta tehnologija razvijala. Učenici imaju jedan sat tjedno, što realno nije idealno, ali uspijevamo naučiti i teoriju te istu primijeniti u praksi. Tijekom četiri godine tehničke kulture, učenici tehničkim crtanjem uče grafički komunicirati, zatim upoznaju različite materijale tijekom četiri godine poučavanja, od drva do metala, ispituju materijale, izrađuju razne uporabne predmete, makete i modele, sastavljaju elektroničke sklopove i osvješćuju značaj oporabe (ponovne upotrebe) materijala.“

Proveli smo jedan sat s učiteljicom Marinom i učenicima 6. B razreda.

„Učenici su izrađivali model vjetrenjače, a što je povezano s teorijskom obradom sadržaja i mogućnošću iskorištavanja obnovljivih izvora energije. Razvijanjem svijesti o prednostima i nedostatcima obnovljivih i neobnovljivih izvora energije učenicima se razvija kritičko mišljenje. Manualnim, odnosno praktičnim radom, učenici razvijaju vještine izrade nekog proizvoda, od ocrtavanja do spajanja pozicija (dijelova) na kraju te prezentacije gotovog proizvoda, kako bi jednog dana, ukoliko odluče biti poduzetnici, znali kako nešto napraviti, a potom to i prodati. “

Iz fotografija možete vidjeti kako su učenici 6. B razreda marljivo izrađivali drvene vjetrenjače.

Pitali smo učenike kako im se inače sviđa nastava Tehničke kulture, kakav im je bio sat kojem smo prisustvovali te što misle o svojoj učiteljici. Pročitajte što su nam odgovorili Anton, Ivan i Sara Paula:

Sara Paula Lazarević: Nastava Tehničkog mi je uvijek jako zanimljiva, a najviše volim izrađivati predmete od drveta. Tehnička kultura mi je zapravo najdraži predmet jer uvijek radimo fora, zanimljive i kreativne stvari.

Ivan Zdjelar: Na današnjem satu TK izrađujemo model vjetrenjače od drveta. Vjetrenjaču izrađujemo prateći upute i sastavni crtež. Volim Tehnički jer uvijek više radimo i stvaramo nego li što pišemo.

Anton Bodlović: Tehnički mi je jako zabavan jer svoje vrijeme provodim otkrivajući kako sastaviti i izraditi neku stvar.

Učiteljica se trudi da nam predmet bude zanimljiv te nam uvijek pomaže i motivira nas da što bolje odradimo zadatak.

« Ožujak 2024 »