> NASLOVNICA

DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST I SPRJEČAVANJA ZLOČINA PROTIV ČOVJEČNOSTI

Autor: Alma Hess, 27. 1. 2020.

U našoj školi obilježili smo Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.

Dan sjećanja na holokaust i sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata obilježava se 27. siječnja diljem Europe s posebnim naglaskom na obrazovanje mladih generacija. Stoga su tijekom drugog školskog sata učenici i djelatnici Škole imali priliku putem razglasa poslušati kratku obavijest o jednom od najvećih zločina protiv čovječnosti s ciljem podizanja svijesti o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.

Učenici sedmih i osmih razreda pod vodstvom prof Ivice Terihaja i vjeroučiteljice Katarine Isailović napravili su tematski pano koji se nalazi na ulazu u školsku zgradu, a podsjeća na strašna vremena europske povijesti.

Budući da je cvijet šafrana postao simbol holokausta učenici su ispred školske zgrade zasadili lukovice šafrana u znak sjećanja na stradalu djecu.

Kako se povijest ne bi zaboravila, a ovakve tragedije ponovile važno je sjećanje na žrtve prenijeti mlađim naraštajima.

"Holokaust" je naziv za genocid nad Židovima te, u širem značenju, i sustavno istrebljivanje drugih grupa: homoseksualci, duševni bolesnici, politički protivnici itd., koje je za vrijeme Drugog svjetskog rata provedeno u Europi na teritoriju pod kontrolom nacističke Njemačke i njenih saveznika.

Na taj dan 1945. Crvena armija oslobodila je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Poljskoj.

Auschwitz je pretvoren u muzej i memorijalni centar u znak sjećanja na žrtve Holokausta.

Ovo su riječi poznatog kustosa iz Auschwitza:

˝Danas se u svakom trenutku mogu dogoditi novi Auschwitzi i koliko god toga neki možda nisu svjesni te smatraju da su logori iz Drugog svjetskog rata zapravo stvar prošlosti, to nije točno. (…) Danas treba biti duboko svjestan da svaki od nas neprekidno odlučuje hoće li novi Auschwitz biti opet stvoren ili više nikada neće biti stvoren. Odluka je na svakome od nas.˝ Ryszard Domasik (Rizard Domasik), umirovljeni kustos Nacionalnog muzeja Auschwitz -Birkenau.

U privitku pogledajte ostale fotografije

O progonima i stradanjima Židova tijekom Drugog svjetskog rata učenici razgovaraju s profesorom Povijesti.

Učenica 8.a razreda Nika Nađ pročitala je za učenike od 1. do 4. razreda najvažnije podatke o holokaustu.

U

U znak sjećanja na stradalu djecu učenici su zasadili lukovice šafrana.