ERASMUS+ KA1 AKREDITACIJA

OSMAŠI U RIMU

Autor: Ksenija Litović, 26. 4. 2024. 10:39

Učenici OŠ Bakar u sklopu Erasmus+ projekta posjetili Rim

Učenici i učitelji OŠ Bakar predvođeni ravnateljem dr.sc. Tomislavom Uzelcem – Šćiranom posjetili su u sklopu Erasmus+ projekta talijansku prijestolnicu Rim. U jutarnjim su satima nazočili i sudjelovali na nastavi u talijanskoj školi Via Nitti, dok su u popodnevnim satima uživali u ljepotama vječnoga grada. Posjetili su Vatikan, Kolosej, Forum romanum, Palatin, Panteon, Oltar domovine, Olimpijski stadion… Uživali su u ljepotama rimskih trgova, fontana i crkava. Imali su priliku posjetiti Veleposlanstvo Republike Hrvatske u kojemu ih je srdačno ugostila mr.sc. Iva Pavić, ministar savjetnik. Ovo edukativno putovanje okrunili su izletom u Pompeje i predivnu Amalfi obalu. Sretno su se vratili kući obogaćeni novim iskustvima i prijateljstvima kojima se nazire nastavak.

OSTALE FOTOGRAFIJE POGLEDAJTE POD OPCIJOM VIŠE

Osvrt na strukturirani tečaj Design the positive: positive thinking, positive communication and positive school spaces

Autor: Ksenija Litović, 10. 4. 2024. 15:42

Tečaj je održan u Firenci u razdoblju 4.3.2024. – 9.3.2024.

Osim teorijskih predavanja, imao sam priliku sudjelovati u vježbama koje su mi pomogle u shvaćanju važnosti pozitivne komunikacije sa samim sobom, sa svojim kolegama na radnom mjestu i ljudima koje susrećem u svakodnevnom životu. Naučio sam načine kako povećati pozitivno razmišljanje generalno, kako smanjiti nezadovoljstvo samim sobom i ljudima koji me okružuju, kako vježbati zahvalnost na dnevnoj bazi te kako razvijati smisao za humor.

Ideja tečaja je bila da sudionike potakne na prenošenje temeljnih ideje pozitivne psihologije na svoja radna mjesta. Pozitivna psihologija se u svojim istraživanjima i u svome djelovanju usmjerila na subjektivna iskustva: osjećaje blagostanja i zadovoljstva iz prošlosti, nade i optimizma za budućnost i osjećaja zanesenosti i sreće u sadašnjosti. Ona naglašava pozitivne individualne osobine pojedinca i daje mu smjernice kako iste maksimalno razviti i iskoristiti kako bi njegov život kao i život njegove zajednice bio pozitivniji i ispunjeniji. To bi značilo da bi svaki pojedinac trebao prepoznati svoje dobre strane, svoje osobne izvore energije i pokretače pozitivnog ponašanja pri čemu bi ga takve emocije i takva usmjerenost zasigurno dovele do lakšeg suočavanja s vlastitim teškoćama te bi na taj način dodatno razvijao svoje snage i živio ljepši i ispunjeniji život.

Na tečaju je sudjelovalo 11 pedagoških djelatnika iz Finske, Španjolske, Portugala, Reuniona i Hrvatske. Predavanja smo slušali u vili Venerosi Pesciolini u samom središtu Firence. Radi se o prekrasnom gradu koji je smješten u centralnoj Italiji, u pokrajini Toskana. Firenca danas ima oko 380 000 stanovnika, a zbog svoje kulturološke važnosti nazivaju je i talijanskom Atenom. Naime, za vladavine obitelji Medici, osobito u tijekom 15. i 16. stoljeća, Firenca je bila kulturni centar svijeta. Rodni je to grad velikih autora i umjetnika poput Dantea Aligheria, Michelangela, Leonarda da Vincija, Donatella, Brunelleschia, Machiavelia i Galilea.

dr.sc. Tomislav Uzelac-Šćiran

NAŠE ERASMUS+ PUTOVANJE U BEČ

Autor: Ksenija Litović, 31. 10. 2023. 14:25

Učenice sedmih razreda OŠ Bakar, Tanja Maršanić, Mirna Mraović, Lorena Moreti, Chiara Vukelić, Katarina Mraović, Emili Vukušić, Elena Mraović i Ena Mičetić boravile su u Beču u sklopu Erasmus+ projekta u vremenu od 1. 10. - 7. 10. 2023. godine. S njima su boravili i njihovi učitelji, voditeljica Erasmus projekta i putovanja učiteljica Ksenija Litović, učiteljica Eli Božinović Vukelić, učitelj Marko Anić i učitelj Rony Majer. Krajem tjedna pridružili su im se ravnatelj Tomisalv Uzelac-Šćiran, tajnik Igor Ikač i računovotkinja Daniela Košmerl.

Tijekom sedmodnevnog boravka u Beču, učenice su prisustvovale nastavi u Evangelische Mittelschule Karlsplatz te u slobodno vrijeme imale priliku upoznati kulturno-povijesne znamenitosti ovog predivnog grada. Nastava je za učenice bila organizirana u prijepodnevnom dijelu, od 9-12 sati gdje su slušale satove na njemačkom i engleskom jeziku te se aktivno uključivale u nastavni rad. Uz učenje i upoznavanje austrijskog sistema školovanja sklopila su se i prijateljstva. Učitelji Marko Anić i Rony Majer sudjelovali su na Job shadowingu. Učitelj Marko Anić sudjelovao je u nastavi Glazbene kulture, dok je učitelj Rony Majer pratio satove Tjelesne i zdravstvene kulture.

KLIKOM NA FOTOGRAFIJU OTVARA SE VIDEO: Prezentacija održana na sjednici UV 26. 10. 2023.

CIJELU VIJEST PROČITAJTE POD OPCIJOM VIŠE