PSIHOLOŠKI KUTAK

RADIONICE - JAČANJE RODITELJSKIH KOMPETENCIJA

Autor: Administrator , 3. 4. 2024. 20:20

Udruga SOS RIJEKA poziva roditelje u jednoroditeljskim obiteljima koje su nastale nakon odlaska jednog od roditelja iz nasilnog partnerskog odnosa da se prijave na ciklus radionica kroz koji će se jačati njihove roditeljske kompetencije!

Više informacija možete pronaći u pozivnici, a prijaviti se možete na sljedećoj poveznici https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSda0Dk0LARlS8wcU0sCoLDy_0Tmy5irvjYW_zYyKjAzqn8N9Q/viewform .

Radionice se održavaju u sklopu projekta SNAŽNE – aktivna podrška jednoroditeljskim obiteljima, financiranog od strane Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, kroz Poziv za prijavu projekata udruga usmjerenih podršci roditeljstvu za 2023. godinu.

KAKO MOGU POMOĆI SVOM DJETETU? PODRŠKA I SAVJETI.

Autor: Administrator , 16. 2. 2024. 11:59

KAKO MOGU POMOĆI SVOM DJETETU

P – Pokažite djetetu kako da bude uspješno

Djeca uče promatranjem drugih, naročito svojih roditelja. Budite pozitivan model svome djetetu i pokažite mu kako pristupiti i uspješno se suočavati s teškim situacijama umjesto da ih izbjegava.

O – Ono ima problem i treba vašu pomoć – shvatite to.

Suočavanje s brigama i problemima je težak posao i djeca ponekad ne znaju što bi učinila ili usvoje loše načine suočavanja s problemima. Iako vama i drugima ponašanje vašega djeteta može biti teško podnijeti, važno je zapamtiti da se ono ne ponaša tako zato što je teško ili zločesto.

D – Dovoljno strpljenja u pristupu

Za promjenu treba vremena, zato nemojte očekivati promjene istoga trenutka. Budite strpljivi, nagradite uspjeh i zapamtite da su privremeni zastoji česti. Potičite dijete da nastavi pokušavati i da ne odustaje – uspjet će mu!

R – Radite na tome da pokuša

Djeca ostanu zatočena u starim načinima razmišljanja i ponašanja pa će im trebati da ih podsjetite da koriste svoje nove vještine. Nadalje, neki im dijelovi programa mogu biti prilično teški. Jako je važno poticati ih da vježbaju i podsjećati ih da koriste novostečene vještine.

Š – Što ono čini? Promotrite.

Vaše se dijete možda ulovilo u negativnu zamku pa mu je teško vidjeti pozitivne stvari i uspjehe koji mu se događaju. Promatrajte što vaše dijete čini i pomognite mu da pronađe stvari koje su krenule nabolje. Pomažući djetetu da uvidi svoje uspjehe učinit će da se dobro osjeća, pokazati mu da napreduje i dati mu više samopouzdanja da pokuša ponovo.

K – Kada uloži trud, nagradite ga i pohvalite

Pružite svome djetetu pažnju kada vježba ili koristi nove vještine. Djeca se često više trude kad znaju da vas zanima to što čine i da ćete ih pohva­liti. Možete koristiti i male nagrade kao što je dopuštenje da duže ostane budno, dodatno vrijeme za kompjutorom, gledanje filma ili pozivanje pri­jatelja da prenoći. Nagrade vas ne moraju stajati novca. Dogovorite se s djetetom što bi mogla biti posebna nagrada.

A – Ako je dijete voljno, razgovarajte o tome što ono čini.

Razgovor s djetetom može mu pomoći da osjeti podršku i da osjeti da je shvaćeno. Kada mu pokažete da vas zanima što govori, to pomaže nje­govu samopoštovanju.

LITERATURA:  Stallard, P.,  Misli dobro, osjećaj se dobro

OBAVIJEST ZAJEDNICE TIĆ RIJEKA

Autor: Administrator , 17. 1. 2024. 18:35

Poštovani,

ovim putem najavljujemo novi ciklus Škole za razvedene roditelje koji će se odvijati svake srijede od 31.1. do 28.2. 2024. od 17 do 18.30 na adresi Beli Kamik 11 u Rijeci. Centar za pružanje usluga u zajednici Tić, Rijeka provodi ovaj program od 2007. godine, a namijenjen je roditeljima koji su razvedeni ili je proces razvoda braka u tijeku. Cilj programa je olakšati prilagodbu djece i roditelja na nove životne okolnosti, pomoći u smanjivanju opterećenja uvjetovanih rastavom uz jačanje roditeljske kompetencije u odgoju, a time i osjećaja zadovoljstva roditeljskom ulogom.

Program je namijenjen roditeljima koji žele znati više:

• o utjecaju razvoda na razvoj djece
  • o tome kako pomoći djeci da se prilagode na nove životne okolnosti
  • o vještinama konstruktivnog zajedničkog roditeljstva nakon rastave.

Program je besplatan, a za vrijeme trajanja edukacije ponuđene su i kreativne radionice za djecu sudionika starosti 4+. Obavezne prijave putem e-obrasca ili telefonom 051 215 670.

Molimo Vas da široko cirkulirate ovaj poziv; u privitku je i poster koji možete istaknuti u Vašoj ustanovi ili podijeliti na društvenim mrežama.

S poštovanjem,

Nana Gulić

Stručna suradnica za projekte i programe u zajednici

Centar za pružanje usluga u zajednici Tić, Rijeka