SPRETNI I SRETNI

1. SUSRET PARTNERA U HRVATSKOJ

Autor: Aldena Tartić, 11. 10. 2022.

1. SUSRET PARTNERA U HRVATSKOJ

OSNOVNA ŠKOLA BAKAR UGOSTILA UČITELJE PARTNERSKIH ŠKOLA U ERASMUS PROJEKTU „SPRETNI I SRETNI“

Osnovna škola Bakar, kao nositelj, Erasmus+ projekta KA210 MALA PARTNERSTVA „Spretni i sretni“ ugostila je od 3. do 7. listopada 2022. učitelje partnerskih škola:

CEIP El Rodeo, Jerez de los Caballeros (Španjolska)

Newark School, Sliema (Malta) i

Šiaulių Jovaro progimnazija, Šiauliai (Litva)

u sklopu prve mobilnosti učitelja predviđene Projektom „Spretni i sretni“.

Cilj susreta učitelja, za vrijeme mobilnosti, pokazivanje je primjera dobre prakse i obogaćivanje učiteljskog iskustva novim spoznajama i oglednim primjerima prakse koje će učitelji uspješno ugraditi u svoje djelovanje i poučavanje u školi u kojoj rade.

Projekt „Spretni i sretni“ namijenjen je djeci uzrasta 8. i 9. godina jer je kod toga uzrasta u Republici Hrvatskoj zabilježen veliki postotak djece sa prekomjernom tjelesnom težinom ili pretilošću.

Ciljevi Projekta su: upoznavanje djece i roditelja sa zdravom prehranom i životnim navikama, poticanje na bavljenje svakodnevnim tjelesnim aktivnostima, poticanje stvaralaštva učenika i učitelja, suradnja s partnerima iz drugih zemalja, otvaranje vrata Škole djelovanju u europskom okruženju, poticanje aktivnog uključivanja učenika sudjelujućih škola u aktivnosti izvan obavezne nastave te stvaranje vrijednosti EU građanstva.

Projekt se ostvaruje kroz aktivnosti:

• „Od školskog vrta do tanjura punog zdravlja“,
  • „Rukotvornica”,
  • „Dani bez tehnologije",
  • „Vježbam ja, vježbaš ti, vježbamo mi!”.

Projektni tim, kojega čine učiteljice Maja Babin, Leonarda Ban, Silvija Blažina, Tina Burić, Marina Juretić, Nadija Vidas, koordinatorica Aldena Tartić te ravnatelj dr.sc. Tomislav Uzelac- Šćiran, za goste je pripremio bogat i raznovrstan program.

Učiteljima partnerima su prikazani primjeri dobre prakse s naglaskom na aktivnosti „Od školskog vrta do tanjura punog zdravlja“ i „Rukotvornica“. Održane su prezentacije i diskusije o provođenju Projekta, njegovoj diseminaciji, a predstavljene su i sve dosadašnje aktivnosti Projekta.

Gostujući učitelji su upoznali i materijalne uvjete rada kao i posebnosti koje odlikuju matičnu školu te svaku od područnih škola na Kukuljanovu, Škrljevu i Krasici.

Dogovorene su pojedinosti oko oblikovanja završnih radova Projekta: slikovnice „Spretni i sretni“ sa kuharicom i vrtlaricom, vodiča kroz Projekt te zajedničke koreografije uz pjesmu „Zdrava hrana“ .

Gosti su upoznali djelić bogate povijesne, kulturne i tradicijske baštine posjetom Dvorcu Nova Kraljevica, razgledom Bakra, Rijeke s Trsatom i grada Krka. U oglednom vinogradu Takala u Bakarskim prezidima, uz prekrasan pogled, degustirali su pjenušavo vino Stara bakarska vodica i bakarski baškot. Prisustvovali su radionici izrade rukotvorina od vune, proizvodnji ovčjeg sira, primjeru brige o maslinama i njihove prerade.

Rad s djecom i mladima, izvan školskog sustava, gostima je predstavljen u Društvu „Naša djeca“ Bakar, Vijeću mladih Benčić i u Dječjoj kući u Rijeci.

Zahvaljujući otvorenosti i zainteresiranosti učitelja partnerskih škola ovo je gostovanje preraslo u ugodno druženje uz razmjenu iskustava, a među svim učiteljima razvili su se partnerski i suradnički odnosi.

Posljednjega dana mobilnosti učitelji i učenici su otplesali koreografiju uz pjesmu „Zdrava hrana“, a posađena je i maslina prijateljstva ispred PŠ Škrljevo.

Učitelji partnerskih škola izrazili svoje zadovoljstvo cjelokupnom mobilnošću. Posebno su pohvalili sve primjere dobre prakse te kompetencije i trud učiteljica škole domaćina u različitim područjima koja nadilaze redovan odgojno-obrazovni rad.

Cilj mobilnosti u potpunosti je ostvaren i svi partneri nastavit će sa provođenjem aktivnosti Projekta „Spretni i sretni“ osnaženi novim iskustvima i ostvarenim čvrstim partnerskim odnosima.

Za tim Spretni i sretni Nadija Vidas

Više fotografija i aktivnosti susreta možete pronaći u prezentaciji klikom na logo ispod.

Prezentaciju za partnere sa susreta možete pogledati klikom na sliku ispod.

Članak je objavljen na portalu Tunera info i NOVI LIST, te u Školskim novinama. Klikom na logo portala otvorite članak.

Susret je predstavljen svim kolegama iz škole na sjednici Učiteljskog vijeća. Prezentaciju pogledajte klikom na sliku ispod.

Klikom na sliku ispod skoči na stranicu naših partnera koji su oduševljeni prvim susretom.