RAZREDNA NASTAVA - MŠ BAKAR

SPRETNI I SRETNI

Autor: Alma Hess, 18. 2. 2023.

U našoj školi provodi se Erasmus+ projekt Spretni i sretni u kojem sudjeluju učenici drugog i trećeg razreda. Cilj projekta je upoznati učenike sa zdravim životnim navikama, te ih poticati, poučavati i promovirati aktivan pristup temama za što kvalitetniji i zdraviji život.

Nakon brojnih radionica koje su provedene u sklopu projekta učenici su se okušali u izradi mirisnih sapuna. Radionicu su vodile učiteljice Aldena Tartić, koordinatorica projekta i učiteljice Klara Turina i Alma Hess. Učenici su pripremili potreban pribor za izradu sapuna: glicerinsku sapunsku bazu, eterična ulja, bademovo ulje, pigmente boja, granulice bijelog pčelinjeg voska, kakao maslac za miris sapuna, te mnoštvo pomagala koje su prema dogovoru vješto koristili. Pripremili su radni prostor i slijedili su upute za izradu sapuna. Zagrijali su i otopili glicerinsku masu. U nju su dodavali pigmente boja i eterična ulja, miješali su smjesu, te su je s puno preciznosti i opreza ulijevali u silikonske kalupe različitih oblika vodeći računa o ravnomjernoj raspoređenosti smjese. Učionicom se širio miris lavande, naranče, limuna i ružmarina. Nakon hlađenja učenici su dobili prirodne i neškodljive sapune koje će uvrstiti u svoju prodajnu zbirku u sklopu učeničke zadruge Tunerica.

Učenici su bili oduševljeni provedbom cijele radionice jer je svatko napravio jedan sapun koji osim oblikom fascinira bojom i mirisom. Uvidjeli su da je izrada prirodnih sapuna zahtijevan i kompliciran postupak u kojem su se oni uz pomoć svojih učiteljica vrlo vješto snašli.

Alma Hess, dipl. učiteljica

U privitku pogledajte više.