Svjetski dan pisanja pisama

Autor: Silvija Blažina, 11. 5. 2020.

10. 5. Svjetski dan pisanja pisama

Kad ste posljednji put napisali ili dobili rukom napisano pismo ili razglednicu?

Nekadašnja pisma i rukopise zamijenili su mailovi, SMS-ovi, društvene mreže i sl. Osim računa koji nam pristižu, druge pošte gotovo da ni nema.

Ne tako davno, pisma i razglednice upotrebljavale su se za prenošenja poruka, za dopisivanje s voljenim osobama, za javljanje roditeljima i prijateljima, za čestitanje rođendana i blagdana… Gdje je nestao ovaj predivan običaj?

Zašto bismo gubili vrijeme na pisanje pisma kada svaku poruku pošaljemo bilo gdje u svijet u svega nekoliko sekundi? Ovako razmišljaju mlađe generacije koje nisu imale taj privilegij da im poštar pozvoni na vrata i uruči željno očekivano pismo voljene osobe. Sjetite se samo Poštarske bajke (ako ste ju već pročitali) i priče o Franceku i Marici. A tek čestitke za Božić koje su svake godine bile neizostavan ukras ispod jelki?!

Posebnost je pisama ta što su ona materijalna, opipljiva i kroz njih možemo osjetiti energiju i emocije osobe koja ih je poslala.

Upravo je i svrha obilježavanja Svjetskog dana pisanja pisama skrenuti nam svima pozornost na važnost i prisnost komunikacije rukom napisanim pismom.

Obilježite današnji dan tako što ćete poslati pismo nekome do koga vam je stalo, bez obzira na to stanuje li ulicu do vas ili na drugom kontinentu. Ne trebate pisati romane, dovoljno je napisati nekoliko rečenica i razveseliti dragu osobu. Ovaj tjedan obilježavamo i Dan obitelji (15.5.) pa je ovo prilika da se pismom obratimo članovima svoje šire obitelji.

Važno je napisati točnu adresu primatelja kako i vi ne biste imali problema poput zaljubljenog Franceka.