Stiže nam travanj

Autor: Silvija Blažina, 31. 3. 2020.

Travanj – mjesec u kojem su mogući i snijeg i ljetne vrućine ...

Draga djeco!

Sutra je 1.travanj. Toga dana svi se šalimo, pokušavamo nekoga prevariti, nekome reći neku bezazlenu laž, samo zato da se zabavimo. Naše spletke ne smiju nikoga vrijeđati, jako prestrašiti ili ozlijediti. Moramo biti umjereni i znati se dobro našaliti.

Pokušajte do sutra smisliti neku dobru šalu za vaše ukućane pa ćete nam o tome pričati kada se prvi puta vidimo!

TRAVANJ

Ksenija Grozdanić

Draga djeco, zovem se Travanj,

upravo sam stigao,

i rado bih vam o sebi

nekoliko riječi rekao.

Volim kad je u prirodi sve zeleno,

zelenilo svim srcem obožavam!

Zbog toga svaku livadu i granu

zelenom bojom oslikavam.

Raspoloženje brzo mijenjam,

ujutro sretan, popodne tužan,

preporučam, ponesite kišobran

i kad je lijep, sunčan dan.

Ah, i još sam skoro zaboravio

jedan važan detalj mali;

ja sam vam poznat

po prvotravanjskoj šali!

1. travanj ili 1. april je datum kojeg povezujemo sa šalom i smijehom. Na taj datum se slavi i Svjetski dan šale i svi se trude "nasamariti" jedan drugoga! Te šale nikad ne smiju biti ružne, ne smiju nikoga uplašiti, uvrijediti ili rastužiti. One moraju biti zabavne i onome tko ih je smislio i onome kome su namijenjene.

Mnogi narodi i kulture početkom travnja slave Dan šale, što je možda povezano s odlaskom zime i dolaskom proljeća, a time i sunčanijeg raspoloženja. Zato postoje razne legende o tome kako je taj običaj nastao.

Jedna legenda kaže da kad je Papa Gregor XIII zamijenio Julijanski kalendar Gregorijanskim (po kojem se Nova godina slavi 01.siječnja), mnogi novi datum i novo računanje vremena nisu htjeli prihvatiti pa su o tome zbijali šale koje su se proširile Europom.

Druga legenda kaže da je na taj dan jedna djevojka zakazala sastanak francuskom kralju Henriku IV, na kojem se umjesto nje pojavila njegova žena i tako se našalila s njim!

Jedno vrijeme je kružila priča da je rimski car Konstantin dozvolio svojoj dvorskoj ludi Kugelu da bude "kralj na jedan dan"! To je napravio jer su ga dvorske lude zafrkavale da bi bolje vladale od njega. Kugel je donio proglas u kojem je za taj dan tražio glupiranje i tako je nastao taj običaj. Kasnije se ispostavilo da je cijelu priču izmislio jedan profesor kao prvoaprilsku šalu