DRAGE MAME, SRETAN VAM MAJČIN DAN!

Autor: Silvija Blažina, 8. 5. 2021.

Majčine oči

“I kad su daleko, one su blizu
od smijeha i od suza tkane
čuvaju tvoje bezbrižne dane

Sve radosti slave, sve utjehe znaju
i sve brige brinu
sve svoje daju kćerci i sinu

Ref:
Majčine oči sve radosti slave
majčine oči sve utjehe znaju
majčine oči sve brige brinu
sve svoje daju kćerci i sinu

I kad su daleko, one su blizu
od smijeha i od suza tkane
majčine oči, majčine oči
čuvaju tvoje bezbrižne dane.”

Ovom prekrasnom pjesmom  Novih fosila započeli smo u petak obilježavanje Dana posvećenog najvažnijoj ženi na svijetu: MAJCI!

Uz pomoć interneta istražili smo od kada se i zašto slavi Majčin dan. Doznali smo da je to blagdan u čast majki i majčinstva koji se u većini zemalja, pa i Hrvatskoj, obilježava svake godine druge nedjelje u svibnju.

U zapadnom uspostavljen je u 20. stoljeću, iako su još stari Grci i Rimljani imali svoje festivale na kojima su slavili majke i majčinstvo.

U Grčkoj, svako proljeće održavao se festival posvećen majci i božici Rhei, koja je prema grčkoj mitologiji bila majka bogova. Rimljani su također održavali proljetni festival, Hilariu, koji je slavio majku svih bogova, kako piše 24sata.

“Kao osnivačica današnjeg Majčinog dana slovi Anna Marie Jarvis. Ona je u Graftonu 12. svibnja 1907. godine u nedjelju nakon druge godišnjice smrti njezine majke osnovala Memorial Mothers Day Meeting. S 500 bijelih karanfila izrazila je svoju ljubav prema preminuloj majci i u mjesnoj ih je crkvi dijelila drugim majkama. Posvetila se inicijativi za osnivanje službenog državnog praznika u čast majki, pišući pisma političarima, gospodarstvenicima, svećenicima i ženskim udrugama. Već 1909. godine majke su u 45 država SAD slavile majčin dan, a američki predsjednik Woodrow Wilson proglasio je 1914. godine Majčin dan nacionalnim praznikom.

Nedugo nakon SAD-a, Dan majki postao je praznik i u Engleskoj, zatim u Švicarskoj (1917.), Norveškoj (1918.), Švedskoj (1919.), Njemačkoj (1922.) i Austriji (1924.) a potom se običaj proširio po cijeloj Europi i svijetu.

Toga dana se majke i bake uglavnom darivaju cvijećem (bijeli i crveni karanfili su uglavnom zaboravljeni), te čestitkama i malim poklonima koje su izradila njihova djeca i unuci.”

Izvor: Wikipedija

Gledali smo prezentaciju posvećenu Majčinom danu u kojoj smo čuli pregršt lijepih izreka o majci i majčinoj ljubavi.

Vježbali smo čitanje čitajući pjesme o mami, razgovarali o aktivnostima koje učenici najviše vole raditi sa svojim majkama, a zanimljiv je bio i razgovor o nematerijalnim poklonima koje djeca mogu pokloniti  mamama.

Na kraju smo izradili čestitke.

DRAGE MAME, SRETAN VAM MAJČIN DAN!