PRODUŽENI BORAVAK

Autor: Aldena Halilović, 13. 3. 2017.

Kultura stola

Kako se ponašamo za stolom?

Njemačka
Koristite nož i vilicu dok jedete sendvič, voće, kao i ostalu hranu. Domaćin će vam za stolom poželjeti 'Guten Appetit', što je ujedno i znak da možete početi s jelom.

Kina
Tijekom obroka možete slobodno podrignuti ili srkati juhu, ali se naručivanje slabo pečenog odreska smatra vrhuncem barbarstva. Na tanjuru je pristojno ostaviti malo hrane, što znači da ste domaćinu zahvalni na darežljivosti. Budite spremni održati malu zdravicu za svaku prigodu i u svakom trenutku.

Španjolska
Za stolom nemojte tražiti poseban tanjurić za kruh jer se uobičajenim smatra držati ga na stolu. Španjolci ne vole bacati hranu pa na tanjur stavite samo onoliko koliko možete pojesti.

Italija
Nemojte namatati špagete na žlici, činite to na rubu tanjura. Podrigivanje se smatra krajnje vulgarnim. Dok jedete, obje ruke držite iznad stola, no nemojte se podupirati laktovima.

Velika Britanija
Za ručkom ili večerom pristojno je ostaviti malo hrane na tanjuru i napustiti domaćine nedugo nakon obroka. Prije nego što navalite na hranu pričekajte da domaćin počne jesti prvi.

Sjedinjene Američke Države
Na večeru nikada nemojte doći ranije. Ako vam ponude još hrane, slobodno uzmite koliko god želite, jer Amerikanci vole osobe koje dobro jedu.

Francuska
Nikada ne jedite cijelo voće, već ga ogulite i narežite.

Japan

Juhu možete „srkati“ do mile volje, uživati u žvakanju uz glasno mljackanje i nakon obilnog obroka dobro se podrignuti.

« Listopad 2018 »

> MLAĐI RAZREDI - BAKAR  > PRODUŽENI BORAVAK - BAKAR