ZA NAŠE BUDUĆE PETAŠE

Dragi učenici, cijenjeni roditelji,

kako bi učenike četvrtih razreda barem donekle upoznali s načinom održavanja nastavnog procesa od petog do osmog razreda u našoj Školi, odlučili smo na mrežnim stranicama objaviti seriju intervjua s učenicima i učiteljima iz predmetne nastave. Tako ćete kroz naredno razdoblje od tri mjeseca imati priliku pročitati zanimljivosti iz rada u predmetima: Hrvatski jezik, Matematika, Likovna kultura, Glazbena kultura, Zemljopis, Povijest, Priroda, Biologija, Kemija, Tjelesna i zdravstvena kultura, Tehnička kultura, Fizika, Talijanski jezik, Vjeronauk i Informatika.

Ovdje možete pronaći i filmić „Pogled u peti razred“ kojeg su prošle školske godine izradili sadašnji učenici šestih razreda uz pomoć učiteljica Romane Vukelić, Alme Hess i knjižničarke Paule Mikeli. Filmić je odlično prihvaćen od strane svih učenika, njihovih roditelja i djelatnika naše Škole, a na Youtube-u kanalu je pogledan gotovo 700 puta.

Ukoliko želite saznati i neke druge zanimljivosti iz života i rada naše Škole, slobodno nas kontaktirajte.

Nadam se kako će nam epidemiološka situacija dopustiti da se vidimo uživo na planiranim susretima u matičnoj Školi.

Vašem dolasku u matičnu školu Bakar raduju se svi zaposlenici.

Želim vam puno zdravlja i uspjeha u učenju.

Vaš ravnatelj.

VIDEOZAPIS: Pogled u 5.razred (18.lipnja 2020.)

Za buduće petaše

Na satu Glazbene kulture

Autor: Anja Kučan Buterin, 12. 3. 2021.

donosimo vam zanimljivosti s nastave Glazbene kulture.

Za početak upoznajte vašeg budućeg učitelja prof. Marka Anića koji će vam se kratko predstaviti kroz njegov pogled na predmet koji poučava.

Zovem se Marko Anić, učitelj sam Glazbene kulture u Osnovnoj školi Bakar te predajem od četvrtih do osmih razreda. Na nastavi pjevamo, sviramo na pravim i "izmišljenim" instrumentima i slušamo glazbu. Učenici koji pokazuju dodatni interes za aktivno bavljenje glazbom, mogu se pridružiti zboru ili instrumentalnoj grupi koju također vodim. Kada epidemiološki uvjeti budu povoljniji, vodit ću učenike u kazalište na različite predstave.

Proveli smo jedan sat s učiteljem Markom Anićem i učenicima 5. a razreda.

Nastava je započela slušanjem popularne meksičke pjesme Cielito lindo, prilikom čega je učitelj glazbu pratio sviranjem klavira. Učenici su pritom prepoznali da je skladba dvodijelna i ponovili koje kontrastne promjene to pokazuju.

Uslijedilo je pjevanje popularne ruske pjesme Kalinka. Učenici su pritom prepoznali da je u pjesmi prisutno ubrzavanje i usporavanje ritma, odnosno i u ovoj su pjesmi prepoznali dvodijelnu strukturu.

Njihovu izvedbu poslušajte na poveznici: https://drive.google.com/file/d/1DXYKvIvHKTigpwtKqrzngxk9GD2_JvUk/view?usp=sharing

Zatim su se upoznali i s novim oblikom pjesama, trodijelnim oblikom A – B – C, prilikom čega su poslušali pjesmu I Can Sing a Rainbow u engleskoj i hrvatskoj izvedbi.

Učenici su istu pjesmu i sami pokušali zapjevati, a njihovo je pjevanje učitelj pratio na klaviru i bendžu. Pritom su ponovili i svoje znanje o trzalačkim glazbalima.

Njihovu izvedbu poslušajte na poveznici: https://drive.google.com/file/d/1DbJESNyWnrno8VftFeWV_gPFXoNC8sFQ/view?usp=sharing

Slušajući Simfoniju u D-duru, II. stavak Andante Luke Sorkočevića, učenici su usustavili znanje o trodijelnoj strukturi prepoznavši A – B – A dijelove skladbe.

Pitali smo učenike kako im se inače sviđa nastava Glazbene kulture, kakav im je bio sat kojem smo prisustvovali te što misle o svojem učitelju. Pročitajte što su nam odgovorili Carla, Damjan, Viktor i Vedran.

Carla Mihić: Na satu mi je dobro jer učimo nešto novo i lijepe su pjesme. Glazbeni volim jer nam učitelj uvijek nešto svira. Učitelj je jako dobar i sviđa mi se kada svira klavir i sve druge instrumente.

Damjan Vlastelić: Nastava je dobr, zabavno je i puno pjevamo. Profesor je dobar i što god ga pitate, dobijete i odgovor.

Viktor Crnković: Ja jako volim Glazbeni i volim kada profesor donese neki instrument. Profesor je super.

Vedran Rak: Meni se današnji sat vrlo svidio jer smo naučili vrlo zanimljivu pjesmu. Glazbena kultura mi se vrlo sviđa i jako volim svog profesora jer od njega možemo puno toga naučiti.

Ovaj mjesec: 2022